Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Lorraine Dietrich podczas MotorShow będzie obchodził swoje 100-tne urodziny

Zabytki na MotorShow 2013

Data publikacji: 2013-04-03

Automobilklub Wielkopolski, w ramach poznańskich targów motoryzacyjnych Motor Show 2013, zorganizuje wystawę pojazdów zabytkowych. Ekspozycja obejmować będzie samochody, motocykle i rowery.

Poznański klub obchodzi w tym roku swoje 90-lecie istnienia. Wystawa, na którą zapraszają, jest jednym z wydarzeń, które te obchody rocznicowe mają uświetnić. Ponieważ poprzednie spotkanie miało miejsce dwa lata temu, w tym roku AK Wielkopolski pokaże pojazdy i eksponaty, które zostały odrestaurowane w tym okresie, uzupełnione na przykład o unikalny kosz do motocykla Harley Davidson z 1923 roku, tworząc zestaw motocykl + sidecar.

Na stoisku AK Wielkopolskiego będzie można zobaczyć samochód, który w tych dniach obchodzić będzie swoje setne urodziny. Będzie to Lorraine Dietrich. Auto wyprodukowane w 1913 roku znalazło się w stajni barona Götz z Okocimia. Auta tej marki uchodziły za pojazdy dla bardzo bogatych ludzi. Egzemplarz, który zobaczą Państwo na wystawie, jest w tej chwili jedynym zachowanym przedstawicielem tego typu pojazdu. Cytując właścicieli tego samochodu - Jana i Macieja Pedów z Gostynia: "Było to jedno z pierwszych aut w Galicji. Zrządzeniem losu dane było temu autu przeżyć dwie wojny światowe i mroczny okres komunizm".

BMW Dynamic Motors sponsorem relacji z Motor Show 2013

W 1973 roku zostało zakupione od handlarzy w Tarnowie i poddane intensywnym pracom restauratorskim. Po dwóch latach zawitało znów na drogę, dzierżąc przez wiele lat palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najstarsze zarejestrowane auto w Polsce....

Nie trudno wyliczyć, że Panowie Peda posiadają to auto od 40 lat. Aby spotęgować apetyt na wizytę, polecamy zwrócić uwagę na DKW F 5 Kubelwagen z 1935 roku. Unikatowe auto. Wyprodukowano ich tylko 150 sztuk na rynek afrykański. Zbiegiem różnych okoliczności egzemplarz, jaki pokaże AK Wielkopolski, wylądował w Manchesterze na lotnisku w czasie bitwy o Anglię Kolejne auto zostało wyprodukowane w liczbie 806 egzemplarzy. Modelem tym jest Mercedes Benz 170 cabrio A w nadwoziu W 136 z 1950 roku. Każdy hobbysta zatrzyma się przy tym pojeździe, a tętno wzrośnie znacznie, bo jest to rarytas  kolekcjonerski.

Na wystawie zobaczymy też Willysa MB z 1942 roku. Auto w barwach korpusu gen. Maczka. Po odrestaurowaniu w 2008 roku samochód i jego właściciel wzięli dział w wyprawach do Normandii - Francja z okazji 50-lecia lądowania wojsk alianckich trasa 4000 km; w 2002 do Rumunii szlakiem gen. Maczka z 1939 r. trasa 2200 km; w 2006 do Lenino - Białoruś 2000 km.

Jakie jeszcze zabytkowe i wyjątkowe maszyny będzie można znaleźć na wystawie AK Wielkopolskiego podczas MotoShow? Zapraszamy 4-7 kwietnia do Poznania.

Autor: Automobilklub Wielkopolski

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska