JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu używanego - porady

Nie płać podwójnie za ubezpieczenie!

Data publikacji: 2011-02-18

Nieznajomość prawa nie zwalnia nas od jego przestrzegania. Szkoda, że ustawodawcy rzadko o tym pamiętają i tworzą zawiłe przepisy. A my potem borykamy się z problemami, od których wszyscy umywają ręce.

W życiu każdego kierowcy są dwie najszczęśliwsze chwile. Pierwsza, gdy kupuje samochód, druga - gdy go sprzedaje. Często jednak po takiej transkacji powstają problemy z firmą ubezpieczeniową, w której wykupiliśmy obowiązkowe OC naszego pojazdu. Postaramy się więc wspólnie z Iwoną Wójcicką z toruńskiego Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych wyjaśnić i przedstawić najczęstsze przypadki sporów na drodze właściciel-ubezpieczyciel.

- Sprzedając nasz samochód mamy 30 dni na powiadomienie zakładu ubezpieczeń, że nie jesteśmy już jego właścicielem. Oprócz ustawowego obowiązku, pamiętajmy, że zgłoszenie tego faktu uwolni nas od ewentualnych problemów ze szkodą, jaką mógłby uczynić nowy właściciel pojazdu, a która mogłaby być zapisana przez towarzystwo ubezpieczeniowe na nasze konto - przestrzega Iwona Wójcicka.

Przekazując nowemu właścicielowi samochód, dołączamy również polisę OC - to nasz obowiązek. Kupujący od teraz decyduje, co z naszym ubezpieczeniem dalej zrobić. Ma na to 30 dni, licząc od daty zakupu zapisanej w umowie. Wyjścia ma dwa. Pierwsze daje możliwość ubezpieczenia pojazdu w innym towarzystwie niż to, w którym ubezpieczył pojazd poprzedni właściciel. Czyli zmienia ubezpieczyciela, bo np. po okazyjnej cenie może nabyć pakiet zawierający także OC.

- W takim przypadku najpóźniej 30. dnia od daty zakupu musimy dostarczyć do "aktualnego" towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Trzeba pamiętać, że mimo, iż to nie nowy właściciel zawierał polisę, to wraz z zakupem auta staje się ona jego własnością i to na nim spoczywa obowiązek rezygnacji! - wyjaśnia przedstawiciel CUK. 

O tym, niestety, bardzo często zapominamy i w tym momencie zaczynają się poważne kłopoty. Jeśli bowiem nie dopilnujemy tego obowiązku, czyli nie wypowiemy starej umowy w terminie do 30 dni, a w międzyczasie nabędziemy drugą polisę, to wówczas skutkuje to podwójnym ubezpieczeniem OC. Dwa towarzystwa będą chroniły nasz pojazd, ale za obydwie ochrony będziemy musieli płacić! Warto również pamiętać, że już 31. dnia po zakupie samochodu nie ma możliwości zmiany ubezpieczyciela! Pozostaje nam wtedy korzystać z OC poprzedniego właściciela.

I to jest właśnie ta druga możliwość. Kupujący już od dnia zakupu auta ma prawo korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Musimy wtedy zgłosić się do towarzystwa w celu przepisania polisy na siebie. Towarzystwa dokonują tego dwojako. Albo aneksem, zmieniając dane właścicieli i numer rejestracyjny pojazdu albo obligują do tzw. rekalkulacji składki.

- Jeśli zmieniają się tylko dane, to robią to bez opłat, chyba że wcześniejszy właściciel rozbił swoją składkę na raty i nie wszystkie są opłacone, a ich termin przypada po dacie sprzedaży pojazdu. Gdy tak jest, to obowiązek zapłaty kolejnych rat spada na nowego właściciela. Kiedy natomiast towarzystwo przeprowadza wspomnianą rekalkulację, wówczas porównuje składki - nowego i poprzedniego właściciela. Gdy wystąpi różnica, nowy właściciel musi ją dopłacić - informuje Iwona Wójcicka.

Autor: Michał Jasiński

Dodaj komentarz do artykułu

Treść *
Autor *
Kontakt ( tylko do wiadomości Redakcji )
* - pole wymagane

Uwaga! Redakcja nie odpowiada za treści i tematy publikowane w dziale "Komentarze".
Redakcja ma prawo usunąć komentarz jeśli uzna go za niezgodny z prawem, obraźliwy lub szkodliwy.
Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA