Rajdowanie po toruńsku
Kilkudziesięciu zawodników z całej Polski stanęło na starcie 45. Rajdu Toruńskiego, będącego jednocześnie kolejną rundą Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów. Walkę toczono aż na trzech torach.
Kierowcy rywalizujący w III rundzie PPAiK-u, nie mieli w Toruniu łatwego zadania. Już na piątkowym Prologu zrobiło się niezwykle gorąco. W trakcie Badania Technicznego u kilku zawodników wykryto błędy w przygotowaniu rajdówki do zawodów. Nie obyło się bez kar, wykluczeń i expresowych modyfikacji aut.
Ci, którym udało się pomyślnie przejść pierwsze badanie kontrolne, nie mogli spać spokojnie. W sobotę skrupulatni delegaci z PZM-ot zorganizowali swoistą łapankę na kierowców. Na jednym z odcinków specjalnych, zlokalizowanych na otwartym Poligonie, zorganizowano pomiar głośności aut, tuż za metą. W takich warunkach trudno było jednak o uczciwy pomiar. Na zawodników posypały się kolejne kary. Podobnych sytuacji było podczas całego rajdu jeszcze sporo.
Twardzi kierowcy jechali jednak dalej i starali się nie przejmować nieuzasadnionymi uwagami i karami sędziów. Walkę toczyli aż na trzech toruńskich torach: wspomnianym Poligonie (dwie próby), Racing Arenie i Moto Parku. Dwa "oesy" zlokalizowane były uroczyście w samym centrum Rynku Nowomiejskiego, na którym mieściła się również baza rajdu. Zawody rozgrywane były pod honorowym patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego Ewy Mes oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
Zwycięzcą 45. Rajdu Toruńskiego została załoga Adam Wojtanka z pilotem Michałem Nowickim (Subaru Impreza). Tuż za ekipią z Sierdadza na mecie zameldowali się Sebastian Dwornik i Adam Tomalak (Honda Civic). Podium uzupełnił reprezentant gospodarzy Oskar Lubieński i Łukasz Kuraśkiewicz (Honda Civic).
Szerszą relację z 45. Rajdu Toruńskiego można znaleźć tutaj - "Radość, łzy i oskarżenia".
rally fan napisał(a) dnia: 2012-05-20
Pierwszy raz w osobie delegata PZM widziałem radość z uwalania zawodników za byle gówno. Do tej pory o tym czytałem tylko w internecie bądź w WRC, ale myślałem, że takie KJS są poza strefą "gnojenia" PZM. Zawodnicy z RSMP mogą przynajmniej pojechać do Czech czy na Słowację gdzie przejście BK nie jest trudniejsze od wygrania samego rajdu. A amatorzy? Większość z nas ściga się za własne pieniądze i nie każdy może włożyć w ten sport kilkadziesiąt tysięcy złotych, żeby mieć auto n-grupowe zgodne z załącznikiem J. Czasami widzę jak koledzy własnym sposobem przygotowują rajdówki, zamieniają seryjne części mocniejszymi ale bez homologacji, jest to tak straszne wykroczenie, że aż boję się pomyśleć... Szkoda rajdu bo to jedne z fajniejszych, wmiare szybkie i bezpieczne trasy. Na Brodnicę pewnie nie ma co jechać jak w zeszłym roku było tyle wypadków to teraz na BT będzie niezłe trzepanie. No i skończyło sie rumakowanie...
uczestnik napisał(a) dnia: 2012-05-15
opony, klatka, montaż foteli a teraz na topie jest układ wydechowy(każda rajdówka ma być głośna wg. kibiców i dla ich fanu), myślę że niedługo nadejdzie czas na: układ hamulcowy np:pomiar tarcz hamulcowych i wielkość zbiorniczka na płyn, wyposażenie auta np.zawartość apteczki oryginalnie zapakowanej z homologacją, karoseria,szyby, specyfikacja silnika i skrzyni biegów-regulamin jest gruby i w ten sposób uśmiercimy jedyną najważniejszą ogólnopolską imprezę dla kierowców amatorów
-Pozdrawiam
GACEK napisał(a) dnia: 2012-05-15
Co do BK, owszem jestem za tym aby sie nie czepiali, ale kolego światła w samochodzie to podstawa wiec raczej wypada mieć - skoro masz ważny przegląd techniczny- w końcu poruszasz się w ruchu ulicznym,
piotr j napisał(a) dnia: 2012-05-15