Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu

Zaczną się korki, Wschodnia już zamknięta

Data publikacji: 2011-03-21

Na koniec marca zaplanowano budowę estakady i tunelu przy nowo powstającym toruńskim moście drogowym. Nastąpią zmiany w organizacji ruchu na placu Daszyńskiego. W pierwszym etapie zostanie zamknięta ulic Wschodnia.

W nocy z 18 na 19. marca została zamknięta dla ruchu ulica Wschodnia. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony  z dniem 1. kwietnia.
- Termin wprowadzenia organizacji ruchu nie jest przypadkowy - wyjaśnia Stefan Kalinowski, z-ca dyrektora MZD. - W sobotę i niedzielę kierowcy poznają nową sytuację, ułatwi im to zaplanowanie trasy przejazdu w poniedziałek, kiedy natężenie ruchu jest zdecydowanie większe.

W niedzielę redakcyjną Toyotą postanowiliśmy sprawdzić sytuację na Placu Daszyńskiego. Jadąc od strony Rubinkowa, już na wysokości TESCO (były sklep Merkury) zauważyliśmy wielką żółtą tablicę informacyjną z rozrysowanym objazdem do ulicy Wschodniej. Dojeżdżając do "centrum" prac przy budowie mostu, zaczyna robić się choinka znaków i kolorowych słupków ograniczających i ustalających nowe reguły przejazdu. Przy pierwszym spotkaniu naprawdę można się pogubić. Aż dziw, że w tym miejscu nie doszło jeszcze do poważniejszego wypadku. Skręcając w ulicę Żółkiewskiego tracimy już lewy pas. Kierowcy jadący z Rubinkowa będą tym faktem mniej zaskoczeni. Bardziej muszą uważać pojazdy zawracające od strony miasta. Do tej pory mogły zająć dowolny pas ruchu, teraz od razu po skręcie w lewo muszą "wbić się" na pas prawy. Trzeba więc uważać, żeby nie wjechać w drogowy słupek. 

Po Volkswagena dopiero za rok?

AutosarOd wczoraj nie skręcimy też w prawo, w ulicę Wschodnią, którą wykonawca toruńskiego mostu zamknął do wysokości budynku ZDZ. Chcąc dojechać do Autosaru (salon Audi i Volkswagena) czy hurtowni BHMD musimy zrobić to od strony ulicy Marii Skłodowskiej-Curie lub Rydygiera. Niektórzy spekulowali, że Wchodnia będzie wkrótce zamknięta dla ruchu na całej swojej długości. Niewyobrażalne straty poniosły by więc firmy zlokalizowane wzdłuż tego odcinka. Jak się dowiedzieliśmy w salonie VW i Audi, oficjalne pismo firmy Strabag nie mówi o takich kłopotach. Prace będą trwały jedynie na odcinku zamkniętym pomiędzy Placem Daszyńskiego a budynkiem ZDZ. Siedzibę CUKu (Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych) odwiedzimy pieszo, albo parkując samochód również od drugiej strony ulicy Wschodniej.

Specjalne oznakowanie pojawiło się także dla kierowców jadących z przeciwnego kierunku. Przy Nestle Pacific stoi wielki znak informujący o objeździe. Drogowcy zalecają kontynuować jazdę Szosą Lubicką i skręcić w lewo na najbliższym skrzyżowaniu - w ulicę Rydygiera (przy Tesco). Niestety mniej zrozumiałe znaki postawiono na ulicy Żółkiewskiego. Kierowcy jadący lewym pasem są informowani o zamknięciu ulicy Wschodniej. Niestety Ci z prawej strony mają znak, który pozwala im jeszcze na skręt w lewo. Dopiero kilka metrów dalej postawiono zakaz skrętu. Nie jest to może duże zaniedbanie, ale biorąc pod uwagę dość sporą liczbę wszystkich znaków i słupków, które kierowcy muszą w sekundę przeczytać i zrozumieć, warto prowadzić spójną "politykę informacyjną". Podobną sytuację napotkamy na wlocie ulicy Wschodniej od strony Skłodowskiej. Przed skrzyżowaniem z Rydygiera nic nie wskazuje na to, że ulica Wschodnia jest "ślepą" uliczką. Przejeżdżając skrzyżowanie zobaczymy jednak znak mówiący o czekających nas utrudnieniach i blokadzie. Chcąc więc dojechać do Szosy Lubickiej lub Żółkiewskiego z tego kierunku, będziemy musieli nawrócić.

Drogowcy widać rozszaleli się w wbijaniu znaków "zakaz skrętu w lewo". W czasie objazdu znak B-21 napotkaliśmy dodatkowo w okolicach skrzyżowania Skłodowskiej, Sobieskiego, Kościuszki i Żółkiewskiego. Na skręt w lewo ze Skłodowskiej w Żółkiewskiego mają prawo tylko autobusy MZK. Dlaczego? Czy to ma na celu ograniczenie ruchu na ulicy Żółkiewskiego i przyzwyczajenie kierowców do najbliższych utrudnień na Placu Daszyńskiego? Nie wiemy, bo ani ze Sobieskiego, ani na wysokości Kościuszki nie ma znaku zakazującego wjazdu w ulicę Żółkiewskiego. Czemu więc kierowcy ze Skłodowskiej nie mają również tych samych praw?

Miejski Zarząd Dróg dla mieszkańców okolicznych domów przygotował specjalne ulotki informacyjne. W swoich skrzynkach pocztowych znajdą je również kierowcy z Rubinkowa, Kaszczorka, Grębocina oraz Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy osiedla Na Skarpie znajdą obszerną informacje na ten temat w najbliższym numerze swojej osiedlowej gazetki. Ulotki trafią także do osób robiących zakupy w C. H. Bielawy i w Galerii Copernicus.
Nie chcemy, aby mieszkańcy ościennych miejscowości byli zaskoczeni zmianami w organizacji ruchu na placu Daszyńskiego i ul. Wschodniej. Informacja ułatwi im z pewnością planowanie drogi do pracy, szkoły - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko z MZD.   

Ze strony Miejskiego Zarządu Dróg można pobrać specjalną prezentację pokazującą poszczególne etapy prac przy budowie toruńskiego mostu - ściągnij prezentację [ppt].

Zobacz jak można dojechać do ulic Wschodniej, zaplanuj sobie dojazd.

Za dwa miesiące kierowców czekają kolejne zmiany na Placu Daszyńskiego. Dotyczyć one będą m.in.:

  • likwidacji przystanków tramwajowych na Placu Daszyńskiego po stronie wschodniej,
  • przeniesieniu przystanku autobusowego zlokalizowanego na południowej części Placu Daszyńskiego na ulicę Szosa Lubicka na wysokości Zakładów Kopernik
  • przeniesieniu przystanku tramwajowego, zlokalizowanego przy stacji paliw, około 180 metrów w kierunku wschodnim
  • wyznaczenie nowego przystanku autobusowego linii 15, 02 na ulicy Rydygiera na wysokości byłego sklepu Merkury
  • likwidacja lewoskrętu z ul. Szosa Lubicka w ul. Wschodnia wraz z likwidacja możliwości zawracania
  • likwidacja prawoskrętu z ul. Żółkiewskiego w ul. Szosa Lubicka
  • ruch pomiędzy Rubinkowem a Centrum prowadzony będzie dwoma pasami dla każdego kierunku 
  • przez Plac Daszyńskiego i okolice będziemy jeździć z prędkością 30 km/h
  • ruch na skrzyżowaniu będzie sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej
  • na ul. Rydygiera na odcinku od Łyskowskiego do Wschodniej będzie wydzielony pas ruchu dla autobusów BUS pas w kierunku ulicy Wschodniej. 

Zróbmy Wschodnią jak Karową

Michał JasińskiNa końcu ulicy Wschodniej (jadąc od strony Skłodowskiej lub Rydygiera) proponujemy postawić beczkę, taką samą, jaką spotkać możemy np.: na ulicy Karowej w Warszawie. Miłośnicy rajdów wiedzą już o co chodzi. Raz w roku, na tej słynnej warszawskiej ulicy pojawia się specjalna beczka oklejona w sponsorów Rajdu Barbórki i Kryterium Asówi. To tu, raz do roku, spotykają się najlepsi kierowcy rajdowi, rallycrossowi i wyścigowi. Zadaniem każdego z nich jest objechać beczkę w sposób jak najbardziej efektowny, wykorzystując pełną moc silnika, napęd czterech lub dwóch kół i hamulec ręczny. Boki i pisk palonej gumy gwarantowane. 

Zaskoczeni kierowcy ulicy Wschodniej, którzy przeoczyli znak "ślepej ulicy" na skrzyżowaniu z Rydygiera, mogliby przez chwilę poczuć się jak Krzysztof Hołowczyc czy... Jacek Ptaszek. Ile frajdy by im dało pokonać na końcu ulicy taką beczkę, "zapiąć rękaw", wcisnąć do deski pedał gazu i z powrotem szukać ścieżki do Lubickiej. A na beczce można by nakleić loga Strabagu, MZD, herb Torunia i innych sponsorów naszego nowego mostu. Fajnie by było. 

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Michał Jasiński Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu - 1Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu - 2Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu - 3Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu - 4Zamknięta ulica Wschodnia w Toruniu - 5

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
aktualnosci AKTUALNOŚCI TESTY FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska