Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich.

Akademia Miedziana Góra, czyli AMG w akcji

Data publikacji: 2012-08-21

Chyba każdy prawdziwy facet przynajmniej raz w życiu chciałby poczuć się niczym słynny Stig z telewizyjnego hitu Top Gear. Dzięki Mercedes-Benz Driving Events niektórzy spełnili to marzenie.

Lokalizacja zawodów: Kielce, świętokrzyskie

- Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał - mówi Jarosław Manelski, kierownik sprzedaży toruńskiego salonu Mercedes-Benz. - Tor Kielce w Miedzianej Górze na szczęście daje takie możliwości. To jeden z najszybszych tego typu obiektów w Polsce. Od lat 70. ubiegłego wieku spotykają się tu przedstawiciele kilku dyscyplin motosportu, w tym m.in. wyścigów samochodowych i motocyklowych, kartingu, a od niedawna także driftingu. My również postanowiliśmy z niego skorzystać. Na Ziemię Kielecką w poszukiwaniu mocnych wrażeń wybrało się z nami kilku naszych klientów.

Piekielnie szybkie auta i tor wyścigowy... Czegoż tu można jeszcze chcieć więcej? Chyba jedynie tylko kogoś, kto pokaże, jak obie te rzeczy połączyć w spójną całość. W imprezach pod hasłem "AMG on Demand" uczestniczą również wykwalifikowani instruktorzy. To z reguły byli bądź obecni kierowcy wyścigowi i rajdowi. Poza tytułami zdobytymi w sporcie samochodowym każdy z nich może dodatkowo poszczycić się ukończonym szkoleniem zorganizowanym przez AMG, czyli fabrycznego tunera Mercedes-Benz. Mocno myli się ten, kto uważa, że bardzo dynamiczna jazda kilkusetkonnym autem wyposażonym w niesamowite, sportowe zawieszenie, czuły układ kierowniczy i tarcze hamulcowe wielkości dużych talerzy jest prosta jak przysłowiowa bułka z masłem.

- Zawsze wydawało mi się, że potrafię w pełni panować nad autem, jednak dopiero tutaj, pod okiem ekspertów, dostrzegłem wiele swoich braków. Śmiało mogę powiedzieć, że w tej chwili, wyjeżdżając z Miedzianej Góry, jestem lepszym kierowcą niż jeszcze parę godzin wcześniej w drodze do Kielc - tak krótko Mercedes-Benz Driving Events "AMG on Demand" scharakteryzował jeden z uczestników.

Szkolenie pod okiem licencjonowanych instruktorów zaczyna się od części teoretycznej. Fachowcy podkreślają rolę właściwej pozycji za kierownicą, mówią o siłach oddziaływujących na samochód w trakcie dynamicznych przejazdów i w dużym skrócie przybliżają tajniki sportowej jazdy.

Potem przychodzi słowo przemienić w czyn, czyli sprawdzić, jak ma się teoria do praktyki. Do dyspozycji na Torze Kielce kierowcy podczas szkoleń mają m.in. Mercedesy SLS AMG, SLS AMG Roadster i C63 AMG. Początek to slalom na płycie poślizgowej. Dalej uczestnicy przechodzą hamowanie w ekstremalnych warunkach i instruktaż podczas przejazdu kolejnych pętli kieleckiego toru.

W końcu nadchodzi moment decydującej próby, czyli przejazdy na czas. Tu już mamy do czynienia z czymś w stylu zawodów, więc nikt się nie oszczędza. Podczas czasówek nierzadko okazuje się, że niejedna osoba po fachowym szkoleniu ma zadatki na dobrego kierowcę wyścigowego. Nie brakuje tych, którzy na tzw. małej pętli kieleckiego toru, zwanej też owalem (1,15km), bez kłopotu schodzą poniżej 40 sekund na pomiarowych okrążeniach.

Na koniec prawdziwa wisienka na torcie, czyli przejażdżki na prawym fotelu C63 Coupe AMG Black Series u boku fachowców posiadających umiejętności na poziomie Jeremiego Clarksona z Top Geara, który, tak na marginesie, prywatnie jest właścicielem identycznego auta. Tu mistrzowie w końcu mogą zaprezentować iście mistrzowską jazdę. Ich tempo na dużej pętli (4,16mk) jest doprawdy rekordowe. C63 Coupe AMG często mknie po Torze Kielce z prędkościami zdecydowanie przekraczającymi 200km/h. Cywilne wersje maszyn z Affalterbach pokazują, że na tym obiekcie potrafią nie gorzej dawać sobie radę niż samochody przystosowane typowo pod kątem wyścigów. Podczas co-drive'ów nie brakuje też odrobiny ekstremalnej fantazji, która pasażerów tych nietypowych przejażdżek doprowadza do zdecydowanie szybszej akcji serca.

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Nadesłane Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 1Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 2Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 3Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 4Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 5Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 6Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 7Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 8Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 9Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 10Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 11Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie sportowe Mercedesy AMG mogą zaprezentować swój niesamowity potencjał. Tor Kielce to jedno z nich. - 12

Google
Komentarz do artykułu

cosowa napisał(a) dnia: 2012-08-21

Filmik zapowiada się świetnie lecz mam internet z netii i nie da się oglądać...

Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska