Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach.

Nocne ściganie na MotoParku

Data publikacji: 2014-05-26

Mali rajdowcy już nieraz udowodnili, że niczego się nie boją. Minionej nocy pokazali, że nie straszne im są nawet egipskie ciemności. Blisko 30. zawodników zameldowało się na starcie 11. Rajdu Kopernika, rozgrywanego "grubo" po zachodzie słońca.

Jest taki jeden dzień w roku, w którym właściciele elektrycznych rajdówek spotykają się na nocnych zawodach, podczas których widoczność na odcinkach specjalnych spada niemal do zera. Często już odnalezienie własnego modelu w Parc Ferme stanowi dla uczestników nie lada wyzwanie. Dodatkowe elektrownie czy malowanie karoserii w jaskrawe kolory mają pomóc rajdowcom w tych ekstremalnych warunkach. Innych "wspomagaczy" nie ma - zabronione są latarki na głowach, włączanie świateł mijania w samochodach czy korzystanie choćby z świetlików świętojańskich. Podczas 11. Rajdu Kopernika nawet gwiazdy i księżyc schowały się na czas trwania zawodów. Jedynie przechodząca nad MotoParkiem burza rozświetlała z początku trasy rajdu. Mimo to, blisko trzydziestu modelarzy stawiło się na w nocy z sobotę na niedzielę (24/25.05), aby wziąć udział w kolejnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC. Emocji nie brakowało.

Pod nieobecność lidera generalki, Igora Stasza, chrapkę na wywiezienie z Grodu Kopernika kompletu punktów miał Jakub Chomicki (Honda Civic). Dla popularnego "Chomika" nocne ściganie nie było nowością. Warto przypomnieć, że warszawianin święcił już triumfy w tego typu zawodach w roku 2011, pokonując pierwszego zwycięzcę nocnych zawodów, Pawła Świtajskiego. Teraz, na drodze do powtórki z historii mógł mu stanąć waleczny i coraz szybciej jeżdżący Michał Wieczorkowski (Skoda Fabia). Broni nie składali również gospodarze, uzbrajając swoje rajdówki w potężne reflektory, a nawet halogeny z... modeli terenowych. Przewaga własnego toru niestety nie była tutaj atutem - w nocy każdy miał równe szanse.

Pierwszy oes (w swojej grupie) dość ostrożnie rozpoczął Jakub Chomicki. Przecierający szlaki kierowca z Warszawy musiał zachować ostrożność, zwłaszcza przy ciasnych nawrotach tuż przy trawiastych krawężnikach. Niestety, rozpędzona Honda za słupkiem wyjechała z trasy, co kosztowało "Chomika" utratę kilku cennych sekund. W tym samym czasie, Michał Wieczorkowski, startujący w grupie jako ostatni, uczył się trasy na pamięć, co jak się okazało było kluczem do sukcesu. Na sześć odcinków młody kierowcy z Warszawy wygrał aż pięć, zadziwiając swoich rywali czystą i bardzo szybką jazdą. Niektórzy spekulowali, że "Młody" ma wmontowane w oczy noktowizory, albo że zapomniał, że jedzie w nocy. Młodość jak widać rządzi się swoimi prawami, i czasami bardziej "pojemny mózg" daje przewagę nad konkurentami.  Przewaga czasowa, jaką osiągał kierowca Skody Fabia, trudna była do odrobienia nie tylko przez "Chomika". Nawet kilka ucieczek poza trasę i pomoc "Serwisu" w powrocie na "oes" nie przeszkodziły "Młodemu" w zwycięstwie w 11. Rajdzie Kopernika i tym samym awansowaniu na fotel lidera rajdowej "generalki".

Jakub Chomicki robił tej nocy co mógł, ale mimo jednego oesowego zwycięstwa musiał zadowolić się drugim miejscem w klasyfikacji generalnej. Podium w pięknym stylu uzupełnił kolejny młody zawodnik - Bartek Blachowski (Subaru Impreza), dodatkowo zdecydowanie wygrywając klasę S2000. W nocnych klimatach dobrze czuł się też Piotr Słupczewski, jadący jaskrawo-zielonym BMW E30. Specjalne oświetlenie i jasne barwy rajdówki pomogły reprezentantowi Slupeks Teamu w wykręceniu szóstego czasu rajdu. Drugi z zawodników toruńskiego zespołu, Marek Słupczewski startujący bliźniaczym autem (ale w barwach pomarańczowych) zakończył nocne zawody na dość niechlubnym, 4. miejscu "generalki". Mimo "porażki" kierowca BMW miał powody do radości - zdobyte punkty pozwoliły najwyższemu rajdowcowi awansować w tabeli sezonu 2014 na trzecie miejsce! Zawodnik Slupeks Teamu był tej nocy szybszy też od swojego klubowego kolegi, Tomka Bullera (Mitsubishi Lancera). Popularny "Bulli", łącząc podczas rajdu kilka obowiązków, nie mógł odnaleźć swojego tempa i ostatecznie zajął 5. miejsce.

Sporym zaskoczeniem były wyniki kierowców z klasy S1600. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż trzech zawodników jadących najsłabszymi rajdówkami z całej stawki. Najszybszy z nich okazał się Krzysztof Świtajski, który bardzo dobrze czuł się na ciasnych i krętych odcinkach, słabiej radząc sobie na najlepiej oświetlonym, ale szybkiej "pachołkolandi". Dobre czasy kręcił również Mikołaj Cieślik, wyprzedzając nawet faworyta klasy S1600 - Filipa Ziembikiewicza. 

Do grona pechowców 11. Rajdu Kopernika zaliczyć można Waldka Blachowskiego. Awarie oświetlenia w jego Subaru Imprezie nie pozwoliły doświadczonemu kierowcy, lubiącemu asfaltowe rajdy, na szybką i skuteczną jazdę. Mimo kłopotów "Valdek" walczył do końca i nie raz notował czasy bliskie czołówki. Poniżej oczekiwań i swoich możliwości pojechał Radek "Rekin" Schenker. Rajdowy Mistrz z roku 2012 w tym sezonie nie może porozumieć się ze swoją rajdówką. Ciągłe kłopoty technicznie nie pozwalają kierowcy z Głogowa nawiązać równorzędnej walki z najlepszymi kierowcami, spychając "Rekina" na dalekie pozycje w tabeli. Z niedosytem tor MotoPark opuszczali także Michał Nowicki i Jarek Żurek, którzy na ciemnych oesach nie czuli się tak pewnie, jak podczas "normalnych" zawodów. Mimo to, dla wszystkich nocne rajdowanie było sporą odmianą, wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem, a do późnych godzin nocnych wytrwali nawej najmłodsi kierowcy. Jedynie puchar za 3. miejsce w klasie N w imieniu Marka Rauchfleisza odebrał jego tata.

Klasyfikacja generalna 11. Rajdu Kopernika (rajd nocny)

1. Michał Wieczorkowski
2. Jakub Chomicki
3. Bartek BlachowskI
4. Marek Słupczewski
5. Tomasz Buller
6. Piotr Słupczewski
7. Krzysztof Świtajski
8. Mikołaj Cieślik
9. Filip Ziembikiewicz
10. Tomek Wieczorkowski
11. Tomasz Nyc
12. Michał Jasiński
13. Damian Nadolski
14. Waldek Blachowski
15. Michał Nowicki
16. Patryk Sybilski
17. Radosław Schenker
18. Kacper Dorobek
19. Marek Rauchfleisz
20. Karol Bilinkiewicz
21. Wiktor Świtajski
22. Jarosław Żurek
23. Łukasz Bilinkiewicz
24. Szymon Mączkowski
25. Adam Rzymyszkiewicz
26. Piotr Nowicki
27. Łukasz Wajda

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Michał Jasiński Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 1Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 2Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 3Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 4Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 5Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 6Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 7Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 8Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 9Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 10Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 11Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 12Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 13Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 14Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 15Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 16Mimo panującej ciemności, Michał Wieczorkowski jechał jakby miał noktowizory w oczach. - 17

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
rc AKTUALNOŚCI UŻYWANE FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska