Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Kupujemy model zdalnie sterowany RC

Moja pierwsza rajdówka

Data publikacji: 2009-09-01

Jeśli marzy Ci się start w toruńskich zawodach i tytuł Rajdowego Mistrza Torunia Modeli RC, kup sobie profesjonalną rajdówkę z napędem 4x4.

Emocje, sportowa rywalizacja, tumany kurzu i oklaski na mecie. Potem wywiady, autografy i sesja fotograficzna. Wkrótce w lokalnej gazecie ukaże się fotorepotaż z Twoich rajdowych zmagań. Będziesz znany. Prawda, że to wciąga?

Takie są sporty motorowe, z których my kochamy najbardziej rajdy. Te w małej skali, czyli 1:10. I choć nie usłyszymy ryku silnika Subaru czy Lancera Evolution, to wciągają tak samo i smakują tak samo jak te "duże" . Żeby zacząć naszą sportową przygodę musimy najpierw kupić model zdalnie sterowany.

TamiyaCo na początek?
Jeśli poważnie myślimy o udziale w rajdowych mistrzostwach modeli RC, radzimy od razu kupić nowy, profesjonalny model RC z napędem 4x4. Najbardziej popularnym podwoziem na jakim startują w Toruniu młodzi zawodnicy jest TT-01 firmy Tamiya. Wymaga ono jednak na początku kilku istotnych modyfikacji. Aby na tym zaoszczędzić warto wybrać od razu zestaw bardzo dobrze dopasowany do charakterystyki toruńskich zawodach. Jest nim TB-02, również produkowany przez japońską firmę Tamiya.

Podwozie TB-02 oferuje pełen zakres modyfikacji i indywiudalnych ustawień, które często spotykamy w prawdziwej rajdówce. Mamy tutaj możliwość regulacji dyferencjałów, kątów zawieszenia, ustawień i stopnia ugięcia amortyzatorów czy pochylenia kół - tak naprawdę wszystko w tym modelu można ustawić sami. Wada? Oryginalny wałek napędowy jest za krótki i wyrabia się przy dyferencjale, przez co tracimy napęd na kołach. Zalecamy więc od razu zakup "zamiennika" i dodatkowe uszczelnienie silikonem przekładni głównej.

Pod maską
Do napędu TB-02 posłuży nam seryjny silnik elektryczny RS-540 o 27 zwojach oferowany w zestawie. Z takim motorem zostaniemy zakwalifikowani do klasy "N", czyli dla początkujących. Silnik, zwłaszcza produkcji Mabuchi, zbiera bardzo pozytywne opinie - jest szybki i mocny.

- Na naszych zawodach bardziej liczy się technika i przygotowanie modelu, niż to za ile i jakiej klasy kupiliśmy podzespoły - wyjaśnia nam organizator rajdów Michał Sybilski. - Nie musimy inwestować ogromnych budżetów w mechanikę. Jeśli nie będziemy trenować, na nic nam się to nie przyda. Model przecież sam nie jeździ - dodaj organizator.

Co trzeba dokupić?
W zestawie TB-02 nie znajdziemy żadnej elektroniki. To dobrze, bo i tak trzeba by ją było wymienić i kupić nową. Aby złożyć model i wystartować w pierwszym rajdzie musimy jeszcze skompletować:
- odbiornik, który będzie odbierał sygnały z naszej aparatury,
- aparaturę 2-kanałową do sterowania modelem,
- serwo, które będzie odpowiedzialne za skręcanie kołami przednimi (najczęściej występuje w zestawie z aparaturą),
- regulator prędkości obrotowej silnika, czyli serce wszystkiego w naszym modelu,
- ładowarkę mikroprocesorową, która umożliwi szybkie ładowanie pakietów (do 2h),
- specjalne pakiety elektryczne do zasilania rajdówki, żeby nie pchać jej kijkiem (minimum 2 sztuki).

Koszt zbudowania dobrego samochodu rajdowego w skali 1/10 to około 1.500zł. Czyli dużo mniej niż prawdziwej rajdówki. Jeśli nie znajdziemy sponsora, na początek pozostanie nam rozbicie skarbonki i sfinansowanie zakupu z własnych środków. Potem, jeśli pełni zapału i dobrej zabawy, zostaniemy fachowcami, zaczniemy zajmować miejsca w czołówce tabeli, znajdą się i sponsorzy. Dzięki wsparciu finansowemu, będziemy mogli usprawniać nasz rajdowy model i doskonalić umiejętności poprzez starty w różnych imprezach modelarskich.

A potem czekają nas tylko wywiady, autografy i sesje fotograficzne do najnowszej reklamy modeli Tamiya.

Autor: Michał Jasiński

Dodaj komentarz do artykułu

Treść *
Autor *
Kontakt ( tylko do wiadomości Redakcji )
* - pole wymagane

Uwaga! Redakcja nie odpowiada za treści i tematy publikowane w dziale "Komentarze".
Redakcja ma prawo usunąć komentarz jeśli uzna go za niezgodny z prawem, obraźliwy lub szkodliwy.
Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
rc AKTUALNOŚCI TESTY UŻYWANE FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska