Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Rajdy i rallycross modeli RC - kalendarz na sezon 2011

Kalendarz zatwierdzony, sezon startuje

Data publikacji: 2011-01-20

Modelarze już szykują się do pierwszych w tym roku zawodów. 30 stycznia rajdówki z antentkami pojawią się na parkingu przy toruńskiej Motoarenie, aby zainaugurować sezon 2011. Wszystko zacznie się od 6. Rajdu Zimowego.

Na zawodników czeka aż siedem rund z cyklu Rajdowych Mistrzostw Torunia Modeli RC i osiem rund w rallycrossowym czempionacie. W sumie na toruńskich torach spędzą jedenaście dni, w tym jedną noc - we wrześniu podczas nocnego Rajdu Motoareny. Poza oficjalnym kalendarzem znalazł się Super OS organizowany przy okazji uroczystej Gali kończącej każdy modelarski sezon w Toruniu. Ale to już tradycja, jak nocne kryterium asów przy ulicy Karowej w Warszawie.

Rajdowe zmagania modelarze rozpoczną w ostatnią niedzielę stycznia. Większość z nich długo oczekiwała powrotu zawodów rozgrywanych przy mroźnej aurze i na odcinkach specjalnych pokrytych grubym śniegiem. W zeszłym sezonie zima zaskoczyła wszystkich... wiosenną temperaturą. Nie było mowy o rajdzie w "szwedzkim" klimacie. Jak będzie w tym sezonie? Organizatorzy zapowiadają prawdziwy powrót zimy, ale asekuracyjnie w kalendarzu podali też kostkę.

Nowością w rajdowym cyklu są dwie rundy organizowane na nowopowstałym torze kartingowym przy toruńskiej Motoarenie. Pierwszy raz modelarze będą mieli okazję sprawdzić się na asfaltowych oesach już 6. marca przy okazji 7. Rajdu Toruńskiego. Debiutujący w zeszłym sezonie rajd nocny (1 Rajd Motoareny) okrzyknięto jednogłośnie najciekawszym rajdem całego sezonu 2010. W tym roku nie było więc mowy, aby takie zawody się nie odbyły. Choć wrzesień w opinii niektórych zawodników to zły termin na ściganie się po ciemku, to biorąc pod uwagę kapryśny klimat środkowo-europejski i wspaniałą toruńską organizację, liczymy że będzie bardzo gorąco. Miłośnicy kurzu i piasku z pewnością ucieszą się z dwóch rund RMT, które będą rozegrane na szutrowej nawierzchni. Specyfika tego typu rajdów zawsze dostarcza sporo emocji i niepodziewanych awarii spowodowanych przez kamyki czy żwir. Sezon tradycyjnie zakończy się, czwartym z kolei, Rajdem Jesiennym w październiku (2.10.2011).

Najwięcej emocji, zwłaszcza kibicom, dostarcza rallycross. Pierwsze wyścigi zostaną rozegrane 17. kwietnia na miniaturyzacji toruńskiego oraz słomczyńskiego toru rallycrossowego przy ulicy Bielańskiej w Toruniu. Cały obiekt, będący obecnie w zarządzaniu Bogusława Bacha, szefa Toruńskiej Akademii Jazdy i byłego kierowcy rajdowego, w tym roku będzie gościł modelarzy aż czterokrotnie. Wzorem lat ubiegłych jednego dnia organizowane będą dwie rundy Rallycrossowych Mistrzostw Torunia Modeli RC. Dla urozmaicenia każda z nich rozgrywana będzie na innym torze. Tradycyjnie cykl całorocznych zmagań zamknie runda w "Toruniu".

By wszystkim dogodzić

Po ogłoszeniu terminarzu, na modelarskim forum zrzeszonym wokół portalu modelmania.info zrobiło się naprawdę gorąco. Zawodnicy, choć spragnieni rywalizacji i wspólnego ścigania, nie do końca pogodzili się z zatwierdzonym przez organizatorów kalendarzem. Ich zdaniem, dziesięć dni jakie dostali na przygotowanie maszyn od Rajdu Zimowego to zdecydowanie za mało. Zdziwieni są również ustaleniem daty wrześniowej na organizację rajdu nocnego, kiedy to zaczynają panować już zimne wieczory.

- Ustalenie terminów zawodów nie jest takie łatwe - broni się Michał Sybilski, jeden z organizatorów toruńskich imprez dla modeli RC. - Najpierw musimy czekać na zatwierdzenie "ważniejszych" imprez rozgrywanych na Motoarenie czy torze kartingowym. Sprawdzamy też terminy innych imprez dla modeli RC w kraju, żeby później ze sobą nie kolidowały. Do tego dochodzi nasza praca, obowiązki, okres ferii i wakacji oraz czas, który chcemy spędzić z rodziną. Przygotowanie samych zawodów również pochłania wiele godzin, i czasami naprawdę ciężko nam to wszystko pogodzić. Niestety zawsze komuś jakiś termin nie będzie odpowiadał, ale już nic na to nie nie możemy poradzić.

Moim zdaniem:

Michał Jasiński - redaktor

Patrząc z boku na organizację toruńskich zawodów z pewnością trudno cokolowiek zarzucić szefom sekcji modelarskiej TKM, którzy poświęcając swój wolny czas starają się dopiąć każdy szczegół. Z perspektywy czasu naprawdę wiele się u nas zmieniło, i to na plus. Sam wiem "od kuchni" jak ciężko jest wszystko zaplanować i zorganizować. Ale tutaj, choć skala mała, to jednak sprawdza się przysłowie: "jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził".

Ja trzymam kciuki za Bogusia, Sybila, "Gizberna" i Waldka, bo wiem ile ciężkiej pracy trzeba w to włożyć, aby potem wszyscy wspólnie mogli się dobrze bawić. Jeśli 10 dni jest dla Was za mało, to i 20 też by było mało, bo wątpię żeby ktoś je wykorzystał na przygotowanie maszyny. Drodzy panowie kierowcy - może już więc mniej narzekania i marudzenia, a więcej zabawy i wiary w swoje możliwości. To jest sport i niech wygrywa najlepszy!

Często jednak taki pośpiech pozwala wam się wytłumaczyć z porażki. No bo przecież sprzęt zawiódł, czasu było mało, i już. Jaki więc byście znalezli powód, gdybyście mieli 20 dni do rajdu a nie 10? Śnieg był za biały, albo wogóle go nie było? To już takie mniej sportowe...

Bawcie się więc dobrze, dajcie publice radość i emocje, a organizatorów wspierajcie konstruktywnie. Taki "polityczny" bełkot niech pozostanie domeną naszych parlamentarzystów. Już taki jeden kurnik w kraju nam wystarczy. Do zobaczenia na oesach.

Kalendarz zawodów w sezonie 2011

Rajdowe Mistrzostwa Torunia Modeli RC
30.01.2011 - 6. Rajd Zimowy
06.03.2011 - 7 Rajd Toruński
10.04.2011 - 9 Rajd Kopernika
15.05.2011 - 4 Rajd Sponsora
05.06.2011 - 5 Rajd TKM
04.09.2011 - 2 Rajd Motoareny (nocny)
02.10.2011 - 4 Rajd Jesienny

Rallycrossowe Mistrzostwa Torunia Modeli RC
17.04.2011 - I / II runda Toruń, Słomczyn
08.05.2011 - III / IV runda Słomczyn, Toruń
19.06.2011 - V / VI runda Toruń, Słomczyn
28.08.2011 - VII / VIII runda Słomczyn, Toruń

Autor: Michał Jasiński

Komentarz do artykułu

Michalson napisał(a) dnia: 2011-05-09

Mam pytanie... czy żeby wystartować w Rallycrossowe Mistrzostwa Torunia Modeli RC w V/VI rundzie musiałem brać udział w poprzednich rundach ?

Michał napisał(a) dnia: 2011-01-26

Po części masz rację ;) tylko widzisz ja lubię jak gra się ze mną w otwarte karty a nie daje coś na tacy, bo już, bo teraz itd. Dobrze prawisz, że potrzebny jest zespół, ale to niestety nie jest takie proste, zresztą sam dobrze pewnie wiesz co mam na myśli. To, że imprez motorowych w Toruniu jest mało to fakt, ale kto wie może się to zmieni hehe ;)

Autor napisał(a) dnia: 2011-01-26

Mamy demokracje, nie da się ukryć :) Mój komentarz nie był jakoś szczególnie wycelowany w Ciebie :) będąc od roku w różnych środowiskach motosportowców można zauważyć taką ogólnonarodową cechę "narzekaczy", którzy oceniają poczynania i decyzje innych, ale których owa krytyka nie daje nic więcej. Najlepszym przykładem są oczywiście politycy, ale mnie szczególnie smuci fakt, że podobnie jest na naszym domowym podwórku. Nie tylko wśród modelarzy.

Stąd takie przemyślenia i komentarz. Chciałbym aby więcej sie w Toruniu działo, aby było wiecej ciekawych i atrakcyjnych imprez motorowych, ale jeśli tylko bedziemy "narzekać" i nic poza tym, to bedzie znowu tylko nudno. Wiem, że każdy z nas ma swoją wizję, inaczej by zrobił to i tamto, ale w sporcie potrzeba zespołu. A to przychodzi nam jak widać z trudem :(

A demokracja niech żyje, bo krytyka jest potrzebna, tylko proszę - konstruktywna. Do zobaczenia na oesach ;)

Michał napisał(a) dnia: 2011-01-26

Michał co do Twojej wypowiedzi, to wiem, że to jest skierowane do mnie głównie więc pozwolę sobie odpisać :) mamy demokrację co nie ? każdy może mówić co mu na sercu leży ;) i dla mnie akurat taki stan rzeczy nie był ok, tyle w temacie

MIchur RC napisał(a) dnia: 2011-01-24

Witam jeszcze raz

Szczeże mówiąc to wole aby było na kostce

Michu RC napisał(a) dnia: 2011-01-24

Może aby to rozgłośnic rozdajmy "ulotki" albo co w tym stylu
CZY ŚCIGAC MOŻE SIĘ KAŻDY

stryjek napisał(a) dnia: 2011-01-23

Kibiców nie ma, bo słabo to jest rozreklamowane. Po drugie na prawdziwy rallycross też prawie nikt nie przyszedł. Torun kocha żużel i nic wiecej. Takie miasto, dziwne... ale jak jezdzimy na rallycrossie to zawsze troche ludzi sie przyglada. Macie pomysły jak to rozpropagowac?

rcmaniak napisał(a) dnia: 2011-01-23

Śniegu już jest !!! oby tylko wytrzymał do przyszłej niedzieli !!

modelarz napisał(a) dnia: 2011-01-22

... ekhem... jakiej publicznosci.... sie pytam....

Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
rc AKTUALNOŚCI TESTY FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska